wz

  

 

     

              

              ICQ

hlavní stránka
pedig
tiffany
fimo
jaro a velikonoce
zima a vánoce
inspirace podzim
decoupage
drátování a korálky
ostatní
jak na to
odkazy tvořilky
odkazy e-shopy
názory, dotazy
kontakt
downloads
       

              

 

 

 

 

     

 

      

 

 

           

 

            Kočička pletená z pedigu

Potřebovat budeme :

pedig síla 2,25 nebo 2,5mm, na ocásek (a také na fousy)1,75 nebo 1,5mm a na uši 1mm

dřevěný korálek

pohyblivá očička

nůžky

kulaté kleště

šídlo

lepidlo

 

Podle předpokládané výšky kočičky si ustřihneme pedig, počítáme s bohatší zavírkou, takže radši delší, měla jsem asi       1 metr dlouhé. Použila jsem 8 osnovních prutů, celá kočka je pletená opletkem dvěma.

 

Hned po opletení 2 - 3 řad, kdy čtveřice rozdělíme do dvojic, začneme tvarovat hlavu, tj. kouli. Když se nám po půlce začnou pruty sbíhat k sobě, musíme si hodně pomáhat palci, přitlačovat pruty jakoby dovnitř, aby nám stále držely požadovaný tvar. Potom zase začneme osnovu rozevírat a tím tvoříme krk. Prudce rozevíráme, osnovu si můžeme rozdělit na jednotlivé pruty, potom zase plynule přecházíme k uzavírání. Výsledný tvar je taková menší a baňatější kuželka. Základna má menší průměr než nejširší místo, vypadá to tak víc elegantně

 

                                       

 

Výhodné je, když nám při ukončení pletení zbudou oba pruty aspoň dvojnásobné délky, než budeme chtít mít ocásek, kdyby nám to tak samo nevycházelo, tak raději připleteme ještě jednu dvě řady a potřebně dlouhé pruty tam dodáme. Nebudeme potom muset složitě vymýšlet, kam a jak osnovní proutky na ocásek zapíchneme, aby nám držely.

 

Proutky na ocásek omotáme zatím třeba kolem krku kočky a pustíme se do zavírky. Volíme nějakou bohatší, aby byla kočička pěkně stabilní, jestli jsme rozplétali osnovní pruty na jeden, raději si k osnovám připíchneme druhý prut. Použila jsem nějakou smyšlenou dvojitou zavírku, kočka stojí slušně.

 

                             

 

                                       

                   

 

A je na řadě nejhorší část pletení a to je ocásek. Pruty, které nám zbyly po pletení, na necelé polovině zmáčkneme kleštičkami a ohneme, musí nám zbýt ještě kousek, který zasuneme někam k osnově kočičky a nebo zapleteme k zavírce. Na opletení použijeme tzv. japonskou vazbu 1/2, to znamená, že pleteme před dvě za jedno jedním proutkem buď 1,5   nebo 1,75mm. Plést začneme u špičky ocásku, začátek proutku zasuneme jakoby dovnitř ocásku. Plete se nám docela špatně, protože konce osnov jsou napevno zapíchnuté v těle kočky, také pedig dost chlupatí, jak je mechanicky  namáhaný tím, že ho stále protahujeme. Ale výsledek celkem stojí za to. Ocásek se nám už tvaruje sám od sebe, nakonec stačí jej jen namočit a dotvarovat do požadovaného tvaru. K hlavičce ho připleteme - "přišijeme" - proutkem 1mm pedigu, kterým budeme plést uši.

 

 

    

 

Takže ocásek bychom měli a pustíme se do oušek. Ustřihneme si dva kousky pedigu podle velikosti uší, v polovině ohneme a konce zasuneme k osnovám někde za třetí řadou od začátku pletení. Kde se nám bude hodit, zase zasuneme druhé konce proutků - osnov budoucího ucha. Potom si vezmeme 1mm pedig a nejdřív ze všeho jím "přišijeme" korálek - nos. Asi v polovině 1mm pedigu navlékneme korálek, přes osnovu nebo opletek provlékneme oba konce dovnitř kočky a utáhneme. Jestli se nám povede znovu se trefit, můžeme ještě jednou smyčkou zajistit korálek, ale není to třeba, protože bude dostatečně pevně držet už tím, jak jsme utáhli a hned začneme vyplétat uši. Jeden konec si prostrčíme u osnovy ucha, obtočíme ke špičce a můžeme začít s výpletem. Pleteme jednoduše kolem jedné osnovy, kolem druhé osnovy a zase znovu, než se dostaneme k hlavičce. Pak vezmeme druhý konec a pokračujeme stejně. Proutek, který je na uchu blíž k ocásku, můžeme použít k připletení ocásku k hlavě, jestli nám zbyl dostatečně dlouhý. Druhý proutek přistrčíme k nějaké vhodné osnově nebo kam se nám hodí.

 

               

 

Nakonec nám zbývají už jen fousy a oči. Fousy buď prostrčíme korálkem - nosem, pokud máme dostatečně velkou dírku, jinak můžeme prostrčit tím 1mm pedigem, který korálek drží. Oči přilepíme, použijeme třeba pohyblivé samolepící, když

nemáme, můžeme použít korálek, můžeme si je namalovat atd. atd. A je hotovo!

 

 

 

           

 

 

Podle tohoto návodu můžeme také uplést velikonočního zajíčka - nemusíme plést ocásek, upravíme          tvar uší, přidáme košíček na vajíčko, který můžeme připlést pedigem, přidrátovat drátem nebo přilepit           tavnou pistolí.

 

 

  zdarma stáhnout návod